Skip to main content Skip to navigation

Programs

Current Research & Extension Programs

Entomology

Insect Ecology

Leader: Vincent Jones, Professor & Entomologist, Entomology, WSU Decision Aid Systems (DAS) Director
Team Members: 
Stefano Borghi (DAS, P), Ethan Federman (DAS, TS), Matthew Jones (AR), Tawnee Melton (SA), Jeremy Phillips (DAS, TS)

Insect Systems

Leader: Tobin Northfield, Assistant Professor, Entomology
Team Member: Abby Clark (GS), Allie Druffel (SA), Adrian Marshall (Postdoc)

Nottingham’s Tree Fruit Entomology Lab

Leader: Louis Nottingham, (RAP), Entomology
Team Member: Jill Dinius (TS), Gerardo Garcia (TS), Robert Orpet (Postdoc), Clare Nelle (TS), Sam Martin (TS), Lauren Rooney (TS)

Tree Fruit Entomology

Leader: Elizabeth Beers, Professor & Entomologist, Entomology
Team Members: Kacie Athey (Postdoc), Paul Bergeron (GS), James Hepler (GS-PhD), Dowen Jocson (GS-PhD), Jim Johnson (TS), Chris Sater (RA), Luke Symtheman (TS), Peter Smytheman (RA), Alex Tugaw (TS), Walker Young (TS)

Extension

Organic Agriculture

Leader: David Granatstein, Emeritus Professor, ANR, CSANR

Small Farms

Leader: Marcy Ostrom, Extension Educator & Director of Small Farms Program, ANR, CSANR

Tree Fruit Extension ITT – Horticulture

Leader: Jenny Bolivar-Medina, TF Extension Information Technology Transfer Specialist, ANR

Tree Fruit Extension

Leader: Tianna Dupont, ANR
Team Members: Abby Kowalski (RT), Elly McManus (TS), Ricardo Naranjo (TS), Chris Strohm (EA)
Team Affiliate: Cody Molnar, Extension ITT Coordinator for Little Cherry Disease

Horticulture

Orchard Management / Production Systems

Leader: Stefano Musacchi, Endowed Chair Orchard Management and Production Systems, Horticulture
Team Members:
 Brendon Anthony (TS), Claudia Baldassi (GS-MS), Rose Barber (TS), Alex Goke (TS), Andrew Griffin (GS-MS), Stefan Roeder (GS-PhD), Sara Serra (ARP), Ryan Sheick (RA), Emma Steele (GS-MS)

Pome Fruit Breeding

Leader: Kate Evans, Horticulture
Team Members:
Lisa Brutcher (SA), Nancy Buchanan (TS), India Cain (TS), Sarah Kostick (GS-PhD), Bonnie Schonberg (SA), Soon Li Teh (Postdoc), Zara Tork (GS)

Postharvest Systems

Leader: Carolina Torres, Endowed Chair Postharvest Systems, Horticulture
Team Members: Marcella Galeni (GS-MS), Raquel Gomez (SA), Matt Hamilton (TS), Manoello Mendoza (GS-PhD), Rene Mogollon (Postdoc), Anabella Valdovinos (TS), Jingi Yoo (Postdoc)

Tree Fruit Physiology

Leader: Lee Kalcsits, Horticulture
Team Members: Shaefer Buchanan (TS), 
Erica Casagrande Biasuz (GS-PhD), Brenda Castaneda (TS),  Alexander Haase (GS), Orlando Howe (TS), Michelle Reid (SA), Chris Sater (RA), Nadia Valverdi (Postdoc).

Pathology

Postharvest Pathology

Leader: Achour Amiri, Plant Pathology
Team Members: Wilson Acosta (Postdoc), Lederson Ganan (GS, PhD), Jill Lukacs (RA), Kutay Ozturk (PostDoc), Keith Van den Brooek (SA)

Team Member Abbreviations:

  • AR = Associate in Research
  • ARP = Assistant Research Professor
  • EA = Extension Associate
  • GS, MS = Graduate Student, Masters
  • GS, PhD = Graduate Student, PhD
  • P = Programmer
  • PG = Program Coordinator
  • Postdoc = Postdoctoral Researcher
  • RA = Research Assistant/Associate
  • RAF = Research Assistant/Associate Professor
  • RT = Research Technician
  • SA = Scientific Assistant/Associate
  • TS = Timeslip
  • VS = Visiting Scientist/Scholar